ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
БЕРЕЗНІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
РІВНЕНСЬКОГО РАЙОНУ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Історична довідка про с. Городище
Березнівського району Рівненської області
Село Городище розміщене на лівому березі річки Случ. Воно давнього походження. Ось що писав про село Тадеуш Стецький у 1888 році: „Село Городище належить до часів дохристиянських. Сама назва вже говорить про нього, що воно являє собою оборонне укріплення. Навкруги села - земляні вали, насипи або городища”.
Перша згадка про село в друкованих джерелах відноситься до 1629 року. Тоді тут було 22 дими.
В околицях села виявлено давньоруське городище (ХІ – ХІІІ).
Молодим було Лизано, яке влилося в село Городище. Назва села походить від слова „лізти” (за місцевим діалектом „лиести”).
Місцевий житель села Петро Плескач переказував, що за пам’яті його батька тут було 40 господарств, що „злізлись” сюди з навколишніх сіл: Віткович, Горлівки, Лінчина, Полян. Землю серед селян ділив староста шнурком, тобто міркою в 12 метрів.
Історія цих сіл здавна пов’язувалась з експлуатацією поміщиками бідних поліщуків, синонімами життя, яких була бідність і темнота.
Після скасування кріпосного права в 1861 році селяни не мали змоги сплатити викупні платежі. З цієї причини часто виникали суперечки селян з представниками властей. Жителі цих населених пунктів раніше були кріпаками пана Малинського, який тяжко експлуатував селян.
Нестерпним було становище селян і в роки панської Польщі. Селяни не сплачували податків по 3 і більше років.
Злидні, неписьменність, часті захворювання були постійними супутниками поліських селян. В 1939 році, за словами старожилів, у селі була створена сільська рада. Першим головою сільської ради був Луцик Євген.
У 1923 році почала працювати школа на дві класні кімнати. Навчання вів піп і один вчитель. З 1944 по 1947 роки в селі Лізяно працювала початкова школа. А з 1947 року – семирічна школа, з 1958 року – восьмирічна школа. У 1988 році побудована нова середня школа.
Фотосвітлини музею
Звіт про роботу шкільного музею історії села Городище